Metro Holding Hakkında

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş.'nin ("Metro") (Eski adıyla Van-Et A.Ş.) ilk kurulduğu yıllarda faaliyeti, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile kanatlı hayvan yetiştiriciliği, kesimi, bunlara bağlı olarak et ve et ürünleri ile yan ürünlerinin ve diğer gıda maddeleri üretim ve pazarlamasından oluşmaktaydı. Şirket 1977 yılında bir Dünya Bankası Projesi olarak Van’da kuruldu.

Temelleri 1977’de atılan Metro Holding, hızla büyüdü, hisse senetleri 1988’den itibaren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. 1985 yılında entegre et tesislerinin temelini attı. 1988 yılında, ülkemizin hala en büyük en büyük entegre et tesislerinden biri olan Van-Et A.Ş. tesisleri tamamlanarak üretime başladı.

Şirket yönetimi, 2006’dan itibaren Metro Grubu’na geçti. 2009’da gerçekleştirilen yeni yapılanmayla birlikte Van-Et A.Ş.’nin unvanı Metro Ticari ve Mali Yatırımlar A.Ş.’ye dönüştürüldü.

Yapısal değişikliklerle holdinge dönüşen Şirket’in Ağustos 2010’dan itibaren unvanı, Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş. olmuştur. Metro Holding bünyesinde turizm, gıda, maden, enerji sektörlerinde faaliyet gösteren 17 firma bulunmaktadır.. Holding’in Sermayesi 300.000.000 TL’dir.